APGA Personal Achievement Award

Personal Achievement Award: Recipient has made substantial contributions toward the goals of APGA and the natural gas industry.Nominee is an employee of an APGA public gas system member.

Past Award Winners 

  • 2019 – Gary Gibson, City Utilities of Springfield, MO
  • 2018 – Al Bean, Clarke-Mobile Counties Gas District, Alabama; Stephen Mayfield, Tallahassee Gas Utility
  • 2017 – Jim Heckle, York County Natural Gas Authority
  • 2016 – Matt Stennett, Smithville, TN; Pat Riley, Trenton, TN; Kim Weaver, Rocky Mount, NC
  • 2015 – Chuck Good, Pensacola, FL 
  • 2014 – Na Hoang, Colorado Springs, CO Todd Jorgenson, Austin, MN Chris Latch, Corinth, MS
  • 2013 – Mark Bussman, Cullman, AL
  • 2012 – Don Suarez, Pensacola, FL Rich Worsinger, Rocky Mount, NC
  • 2011 – Jimmie Butler, Huntsville, AL Samuel Davis, Jr., Winter Garden, FL
  • 2010 – Jerry McCarthy, Austin, MN
  • 2009 – John Leary, Chambersburg, PA
  • 2008 – Gerald Paulus, Mesa, AZ John Sharpe, Brownsville, TN
  • 2007 – Jose Lozano, Valparaiso, FL
  • 2006 – George Bronson, Winfield, KS Ron Lilly, Corinth, MS Wade Stinson, Springfield, MO
  • 2005 – Jim Hodges, Smithville, TN Tom Sewell, Clearwater, FL
  • 2004 – Harry Still, Jr., Bay Minette, AL
  • 2003 – Matt Ballard, Sevierville, TN
  • 2002 – Mike Enoch, Chester, SC
  • 2001 – Tommy Bible, Newport, TN Bert Magstadt, Watertown, SD Chuck Warrington, Clearwater, FL
  • 2000 – Gerald Borden, Evergreen, AL Steve Clark, Rock Hill, SC Les Enoch, Smithville, TN
  • 1999 – Mike Comstock, Mesa, AZ Anthony Miller, Greenville, NC 
  • 1998 – Ben Andrews, Waverly, TN Roger Cwiak, Palo Alto, CA Stan Hughes, Mesa, AZ
  • 1997 – Fred Crabtree, Winter Garden, FL Gerald Harmon, Austell, GA Fred Pryor, Valparaiso, FL  
  • 1996 – Gerald Lee, Springfield, MO Tommy Miller, Orangeburg, SC 
  • 1995 – Gerald Ballinger, Carrollton, KY   Ken Craig, Ft. Defiance, AZ
  • 1994 – David Kearney, Richmond, VA Jim Smith, Andalusia, AL Frank Turner, Covington, GA
  • 1993 – Charlie Crockarell, Jackson, TN Harry Zehender, Sunrise, FL
  • 1992 – Lonzo Lamb, Athens, TN Phil McMahan, Sevierville, TN
  • 1991 – Sandra Ross, Oak Ridge, TN   Julian Roberts, Winter Garden, FL
  • 1990 – John DeMent, Huntsville, AL Jeff English, Wrens, GA Karl Klein, Cairo, IL Chris Ortega, Los Alamos, NM
  • 1989 – John Dunfey, Middleborough, MA Andy Massicott, Houston, TX Leonard Phillips, Memphis, TN   Gerald Toler, Springfield, MO
  • 1988 – Willis Alberda, Sioux Center, IA Malcolm Dalton, Fort Defiance, AZ Fred Kessler, Bolivar, TN Edward Mrizek, Palo Alto, CA Nicholas Russak, Brooklyn, NY